Stará říše

30. ledna 2007 v 21:35 |  Historie
Stará říše; asi 2650-2150 př.Kr. tedy 3.-6.dynastie. V tomto období králové již nestaví jako své hrobky mastaby, nýbrž pyramidy. Egypt se soustřeďuje na sluneční božstvo- Re. První pyramidu si nechal postavit faraon Džoser.
Za 4. dynastie se stavěly pyramidy v Gíze (Cheopsova, Rachefova, Menkaureho). Konaly se také výboje do Núbie a začínaly se s Núbií prohlubovat obchodní vztahy (Núbie byla bohatá na zlato, slonovinu, otroky atd...) A na jihu ovládali území po druhý nilský přeliv.
V 5. dynastii už nestavěli tak velkolepé pyramidy jako za 4. dynastie, ale více se zas soustředili na stavbu chrámů. Pátá dynastie už neměla tak silnou vládu. Za 6. dyn. se Egypt stával méně centralizovaným, zhoršovaly se záplavy a Egypt vstoupil do svého neslavného prvního přechodného období.
Jinak 6. dynastie má také svého "zajímavého" vládce, a to Pepiho II. (2254- 2160), který vládl přes neuvěřitelných 90 let, jak i tvrdí Manehto a Turínský papyrus, z čehož vyplívá, že vlastní nejdéle doložené panování v celých dějinách světa!!!
Před:
Po:
Archaická dobaPrvní přechodné období
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 brechtje brechtje | Web | 8. září 2016 v 23:24 | Reagovat

domažlice pujčka 8-O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama